PROJEKT
MemoAR - aplikacja wspierająca osoby z demencją
W ostatnich latach rozszerzona rzeczywistość stała się powszechnie dostępna dla szerszego grona odbiorców. Wreszcie mamy sytuację, w której dobry UX pozwala na korzystanie z tej technologii w celu rozwiązywania konkretnych problemów.
MemoAR
MemoAR to startup, który znalazł dla niej praktyczne zastosowanie. Prowadzone przez nich badania wykazały, że ludzie cierpiący na demencję we wczesnym stadium rozwoju choroby stopniowo zaczynają unikać niektórych codziennych czynności oraz wycofują się z interakcji społecznych z powodu nagłej utraty pamięci.
Zapominanie z kim i o czym rozmawiasz w trakcie konwersacji może być niezręczne i onieśmielające w relacjach z innymi. Celem MemoAR było stworzenie aplikacji, która łączyłaby kilka użytecznych funkcji jak np. rozpoznawanie twarzy, żeby pomóc pacjentom w codziennym funkcjonowaniu. W finalnej wersji aplikacja ma zostać uzupełniona o okulary AR.
Wyzwanie
Głównym wyzwaniem projektu było stworzenie PoC prototypu pozwalającego MemoAR na sprawdzenie ich konceptu w prawdziwym świecie oraz przetestowanie rozwiązania we współpracy z ludźmi doświadczającymi zaburzeń pamięci.
Rozwiązanie
Stworzona aplikacja posiada wszystkie funkcjonalności, które zaplanowaliśmy. Jej interface pozwala na stworzenie listy znajomych i późniejsze rozpoznawanie ich w trakcie rozmowy. Aplikacja pozwala na nagrywanie całych rozmów (zamiana mowy na tekst) i używanie pojawiających się w nich słów kluczowych jako przypomnień.
Celem dalszego rozwoju jest integracja tych rozwiązań z okularami AR.
Korzyści
Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia. Sednem tego celu jest zapewnienie zdrowego i dobrej jakości życia ludziom w każdym wieku. Chodzi nie tylko o to, by żyć długo, ale również by żyć dobrze. Technologia może wspierać starsze osoby w funkcjonowaniu w społeczeństwie, a rozwiązanie takie jak MemoAR służą poprawie jakości życia ludzi z określonymi trudnościami.