Przejdź do głównej zawartości
Do strony głównej Knowit

PROJEKT

HELIOSPECTRA

Heliospectra - zarządzanie zużyciem energii w uprawie roślin

PRODUKCJA

Ograniczony dostęp do zasobów sprawia, że nowe wyzwania pojawiają się w wielu, pozornie niezwiązanych, branżach. Zarządzanie szklarniową uprawą roślin to nie tylko zarządzanie samym zużyciem energii, ale też sterowanie tempem wzrostu roślin, a nawet ich właściwościami biochemicznymi.

""
""

Wyzwanie

Szwedzki startup Heliospectra rozwija system oświetlenia na potrzeby uprawy szklarniowej. Głównym celem jest znaczące zmniejszenie zużycia energii, bez uszczerbku na tempie wzrostu i jakości doświetlanych roślin.


Rozwiązanie

W projekcie badane było wykorzystanie czujników zbierających informacje o częstotliwości i natężeniu światła, temperaturze i wilgotności powietrza. Zbierane dane umożliwiają stworzenie systemu oddziałującego na każda z lamp z osobna i dopasowanie jej pracy do potrzeb roślin. Powstał tez system obrazowania 3D, pozwalający na porównanie tempa wzrostu roślin w różnych warunkach oświetleniowych


Efekt

Powstały w efekcie system umożliwia nie tylko produkcję żywności uniewależnioną od warunków atmosferycznych, ale również oszczędności energetyczne - a to stanowi krok w kierunku bardziej rozsądnego zarządzania zasobami naturalnymi.

Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji

Cel 12